Vai Tu zināji, ka pēdas tiek uzskatītas par ķermeņa pamatu? Pateicoties tieši pēdām mēs varam staigāt, skriet, lēkāt un darīt arī citas aktivitātes. Svarīgi ir trenēt pēdas, lai tās būtu spēcīgas, izturīgas un elastīgas.
Nestiprinot pēdas ikdienā un nerūpējoties par tām, var attīstīties ne vien pēdu problēmas, bet tiek ietekmēta stāja un ķermenis kopumā, kas var traucēt ikdienā, gan fiziskās aktivitātēs. Ja runa iet par skriešanu, tad pēdas fiziskā sagatavotība ietekmē skriešanas tehniku un rezultātus!

Kādi tad varētu būt pēdu problēmu iemesli?

Tie ir daudz un dažādi iemesli: dzīvesveids, darba apstākļi, liekais svars, iedzimtības faktori, novecošanās pārmaiņas organismā, kā arī slimības var ietekmēt pēdu formas izmaiņas, kustīguma samazināšanos pēdas locītavās, sāpes un iekaisumu.
Gan akūtu, gan hronisku pēdas problēmu gadījumos tās ietekmē pārvietošanos. Gaitas laikā sāpīgā pēda tiek saudzēta vai pilnībā atslogota, līdz ar to mainās muskuļu noslodze vienā ķermeņa pusē, kas var izraisīt muskuļu sasprindzinājumu, stājas izmaiņas un sāpes citās ķermeņa daļās.

Trenētu pēdu priekšrocības.

Pareizi trenētām pēdām ir savas priekšrocības, ko var panākt tikai ar pēdu vingrinājumiem. Tās ir:

  • Nostabilizējas ķermeņa svara līdzsvars un ķermeņa atbalsts. Uzlabojas stāja.
  • Rada pēdās spēku, izturību, mobilitāti un elastību
  • Uzlabo sporta rezultātus
  • Novērš traumas

Bet vēlamies vēŗst uzmanību tam, ka pēdu trenieņiem japievērš rūpes arī tiem, kuriem nav nekādu problēmu, lai ilgtermiņā nodrošinātu labu pēdu veselību.

Lai pareizi trenētu pēdas, ir nepieciešami pareizi vingrinājumi, kas sastādīti konkrēti katram cilvēkam individuāli, jo katram pēdu fiziskais stāvoklis var atšķirties. Tikai tādā veidā mēs varam gūt garantētus rezultātus. Pēdu vingrinājumi ir nepieciešami gan tiem, kas nenodarbojas ar sportu, gan tiem, kas nodarbojas. Sporta sasniegumi ir lielā merā atkarīgi no pēdu sagatavotības, izturības, elastīguma. Ja būs trenētas pēdas, tad būs labāki sasniegumi, un tas pasargās no traumu gūšanas.

Kāpēc spēcīgas pēdas ir svarīgas skrējējiem?

Lai arī mūsu pēdas šķiet mazas, salīdzinot ar pārējo ķermeni, tām ir būtiska loma sportistiem, īpaši skrējējiem un atlētiem. Pēdām ir muskuļi, cīpslas un saites, kas jānostiprina, tāpāt kā mēs trenējam citas ķermeņa daļas – kājas, rokas, muguru, presi utt.
Esot jebkurā sporta zāliē, Tu redzēsi cilvēkus, kas strādā, lai stiprinātu savus bicepsus, muguras, plecus un vēdera muskulatūru – reizēm gandrīz neko citu, kā tikai kājas. Tas nav pareizi!
Skriešana ir ļoti aktīvs sporta veids, un skrejējiem ir jabūt piesardzīgiem! Ja pēdas nav trenētas, tas var nozīmēt visu, sākot no samazināta sportistu snieguma un beidzot ar paaugstinātu traumu risku treniņos, sacensībās vai ārpus tā visa.

Lai gan var apgalvot, ka spēcīgas pēdas ir svarīgas visiem, tās ir īpaši svarīgas skrējējiem, lai palīdzētu ar visu, sākot no pareizi izlīdzinātas skriešanas līdz efektīvai soļošanai.

Mūsu klientu praksē ir bijuši diez gan daudz gadījumu, kad klients atnāk un mēs, novērtējot cilvēku, ļoti bieži konstatējam problēmas tieši pēdās un nepiemērotos apavos. Tad paralēli treniņprocesam mēs sākam strādāt un stiprināt pēdas, kā arī nomainām apavus uz atbilstošiem skriešanas apaviem. Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kādas atšķirības ir apaviem un kā tos pareizi izvēlēties, lasi mūsu bloga rakstā, kas atrodas https://skriesanasakademija.lv/kadas-atskiribas-un-ka-izveleleties-pareizos-skriesanas-apavus/

Kā tad stiprināt pēdas?

Daudzi vingrinājumi, ko cilvēki izmanto, lai nostiprinātu pēdas, galu galā stiprina apakšstilbu muskuļus, nevis pēdas. Tā vietā cilvēkiem jākoncentrējas uz muskuļiem, kurus izmanto pēdas pārvietošanai.
Kādi tad ir tie pareizie striprinašanas vingrinājumi pēdai?

Mūsu pieredze rāda, ka viena formula neder visiem, jo katrs no mums ir atšķirīgāks, ar savu veselības vēsturi, fizisko sagatavotību un citiem faktoriem, kuri ir jāņem vērā, lai sagatavotu pēc iespējas atbilstošāko treniņu vingrinājumu komplektu, kas nesīs garantētus rezultātus.Mēs piedāvājam izstrādāt tieši Tev individuālu treniņa plānu, kas nesīs Tev rezultātus! Tev būs iespēja strādāt kopā, konsultēties un saņemt motivāciju no mūsu galvenā trenera Salvja Gruševa!

Par Skriešanas Akadēmijas piedāvājumiem vari iepazīties šeit: https://skriesanasakademija.lv/piedavajam-skriesanas-treneris/