Atsākoties siltajai sezonai, nereti treniņprocesā iekļaujam skriešanu pa kalnaināku apvidu – meža takām, zemes ceļiem, pauguriem. Šādos brīžos ir svarīgi skriet kalnā pareizi, nodrošinot optimālu slodzi muskuļiem un kauliem. Kā pareizi skriet kalnā? Lasi un uzzini 4 ieteikumus!

Kādas ir kalnu skriešanas priekšrocības?

Skrienot kalnā, Tu noteikti iegūsi. Un šie ieguvumi ir dažādi, piemēram:

  • uzlabots locītavu kustīgums un neiromuskulārās sistēmas darbība;
  • palielināts muskuļu spēks;
  • nodrošināts papildu kardiovaskulārais impulss;
  • palielināta kustību amplitūda;
  • samazināts traumu risks.

5 padomi, kā pareizi skriet kalnā

Veiksmīgai skriešanai, protams, jāsāk ar pašiem pamatiem – pareizu skriešanas tehniku, soļa speršanu un atbilstošu slodzi. Kas seko pēc tam?

1. Īsi soļi, ātra kadence

Viens no galvenajiem noteikumiem – skrien ar īsiem soļiem un pēc iespējas ātrāku kadenci (veikto soļu skaits minūtē). Tas ļaus optimāli noslogot muskulatūru, neradot pārlieku augstu slodzi muskuļiem un kauliem, tādējādi vieglāk un efektīvāk ļaujot pārvarēt kalnainu reljefu.

2. Centies saglabāt tādu stāju, kā skrienot pa līdzenu reljefu

Iepriekš esam snieguši 9 ieteikumus, kā pareizi skriet, lai nenodarītu pāri organismam. Skrienot kalnā, ieteicams pēc iespējas vairāk censties saglabāt tādu skriešanas pozīciju kā, skrienot pa taisnu segumu.

Pleciem jābūt uz aizmuguri, rokas jāsaliec 90 grādu leņķī. Atšķirība būs skriešanas soļa garumā, taču arī šajā gadījumā ķermeņa pozīciju nevajadzētu mainīt.

3. Izvēlies piemērotus apavus

Lai izvairītos no traumu rašanās, noteikti jāizvēlas segumam atbilstoši apavi. Ja plāno skriet pilsētā, pa asfaltu, ieteicami šādam segumam paredzēti skriešanas apavi, taču gadījumā, ja plāno skriet pa mežu, smilšaināku, sakņaināku vai akmeņaināku segumu, jāizvēlas mežam paredzēti skriešanas apavi, kas nodrošina aizsardzību un saķeri ar segumu.

Nepiemērotu apavu izvēle laika gaitā var novest pie traumām, jo pēda netiks aizsargāta no akmeņiem, zariem, nelīdzena reljefa un citiem faktoriem.

4. Gatavojies skrējienam

Lai veiktu treniņus pret kalnu, nepieciešams organismu tam sagatavot uz līdzenāka seguma. Jāpievērš uzmanība pulsa nostabilizēšanai (par to vairāk vari izlasīt ŠAJĀ rakstā), kā arī jāuzlabo muskuļu spēks.

Vēlies iemācīties, kā pareizi skriet kalnā vai pa taisnu segumu? Negaidi – piesakies uz kādu no Skriešanas Akadēmijas kursiem vai izmanto iespēju saņemt individuālu konsultāciju!