Kā labāk darīt – ēst pirms vai pēc skriešanas? Šādu jautājumu sev noteikti uzdevis ikviens skrējējs. Ņemot vērā, ka cilvēku paradumi pārtikas uzņemšanai ir dažādi, vienota modeļa, pēc kura vadīties, arī nav. Dažs jūtas vislabāk, ja pirms skrējieniem neko nav ēdis, taču citam nepieciešama kāda neliela uzkoda. Tomēr ir ieteikumi, kas palīdzēs ēdienreižu plānošanai gan vieniem, gan otriem – pirms un pēc skrējieniem. Kādi tie ir? Uzzini mūsu sagatavotajā rakstā! 

Ēst pirms vai pēc skriešanas? 

Ir skrējēji, kuri bez iepriekšējas maltītes uzņemšanas var aizvadīt pilnvērtīgus treniņus, kamēr citiem nepieciešams pirms fiziskām aktivitātēm uzņemt pārtiku enerģijai. Aizvadot skrējienu tukšā dūšā, ir viena priekšrocība – organisms enerģiju ņems no taukiem.

Ja Tu plāno aizvadīt mērenu treniņu, kas ir mazāks par 60 minūtēm, Tev nav nepieciešams obligāti ēst pirms tā. Tavā ķermenī ir pietiekami daudz uzglabātā glikogēna, lai varētu aizvadīt salīdzinoši neilgu skrējienu. 

Taču, ja treniņš paredzēts intensīvāks un garāks, būtu ieteicams uzņemt kaut ko nelielu, viegli pārstrādājamu, kas sniegs enerģiju visa skrējiena laikā. 

Savukārt, pēc skriešanas treniņa noteikti vajadzētu kaut ko apēst, lai uzsāktu ķermeņa atjaunošanos. Svarīgi uzņemt pārtiku laika posmā no 30 minūtēm līdz 1 stundai pēc treniņa beigšanas. Ieteicamais mērķis ir sasniegt 3:1 attiecību ogļhidrātiem un olbaltumvielām. Vari izmēģināt, piemēram, proteīnu kokteili ar augļiem, graudaugu produktus u.c.

Neatkarīgi no tā, vai Tu nolem ēst pirms vai pēc skrējiena, šī pārtikas uzņemšana palīdzēs Tev pēc iespējas labāk funkcionēt, neatkarīgi no noskrietā attāluma.

Ja nolem uzņemt pārtiku pirms skriešanas – Tev var noderēt šie ieteikumi!

Ja Tev šķiet, ka ķermenim ir nepieciešams uzņemt pārtiku vēl pirms skrējiena, iepazīsties ar sagatavotajām norādēm, kas palīdzēs izvēlēties piemērotus ēšanas paradumus, ņemot vērā plānoto skrējienu. 

1. Pirms īsa skrējiena

Īsie skrējieni parasti tiek definēti kā aktivitātes līdz 60 minūtēm. Lielākoties pirms viegliem skrējieniem nav nepieciešama iepriekšēja uzkoda.

Ja Tu dodies vieglā skrējienā, kas ilgst 30 vai 40 minūtes, un neesi ēdis pāris stundas, vai tas ir no rīta pirms brokastīm, iespējams, nejutīsi enerģijas izsīkumu. 

Vislabāk ir ieplānot šos vieglo skrējienus ap parastajām uzkodām un ēdienreizēm. Piemēram, pēc rīta skrējiena vari izmantot brokastis kā maltīti, kas palīdz atjaunoties enerģijai. 

2. Pirms gara skrējiena

Garie skrējieni parasti tiek definēti kā 60 minūtes vai ilgāki treniņi. Gariem skrējieniem ir nepieciešams vairāk enerģijas nekā īsākiem skrējieniem, kas nozīmē, ka uzkoda vai maltīte pirms tā būs lielāka, un tās sagremošana prasīs nedaudz vairāk laika.

Ja plāno skriet garus gabalus, ieteicams paēst pusotru, divas stundas pirms plānotā treniņa. Lai organisms pārtiku paspētu sagremot, koncentrējies uz ogļhidrātu lietošanu – banāns, auzu pārslas, medus – tos var ātri pārvērst enerģijā.

3. Pirms sprinta vai intervālu treniņa

Šādas aktivitātes parasti ir īsākas par garo skrējienu treniņiem, bet daudz intensīvākas nekā lēnāki, garāki skrējieni, tāpēc ir nepieciešams ķermenim iepriekš sagatavot ogļhidrātus. Apēst vari kādu banānu, grieķu jogurtu, graudaugus u.c.

Ēst pirms vai pēc skriešanas – tā ir katra cilvēka paša izvēle, kam dot priekšroku. Galvenais, lai vari justies labi, neizjūtot smaguma sajūtu vēderā vai enerģijas trūkumu, uzlabojot savu skriešanas pieredzi. Ēšanai ir tieši tikpat liela nozīme kā pareizai skriešanas tehnikai, lai treniņš būtu pilnvērtīgs. Ja vēlies pareizi iemācīties skriet – sazinies ar mums!