Kā sākt skriet pēc pārtraukuma? 6 ieteikumi, kas noderēs ikvienam!

Ne vienmēr, uzsākot skriešanas treniņus, tos izdodas turpināt ierastajā ritmā. Reizēm, mainoties situācijai, var gadīties skriešanas aktivitātes pārtraukt – arī uz ilgāku laika periodu. Kā sākt skriet pēc tam, kad pa vidu bijis īsāks vai garāks pārtraukums? Par to skaidrosim šoreiz!

Pārtraukums treniņiem – dažādu iemeslu dēļ tas skar daudzus!

Tas notiek ar ne vienu vien skrējēju, un, iespējams, tas noticis arī ar Tevi – Tu sāc skriet, nospraužot jaunus mērķus un izbaudot jaukos laikapstākļus pavasarī vai vasarā. Tu motivē sevi būt ātrākam un labākam, un ar laiku arī jūti uzlabojumus fiziskajā attīstībā un pašsajūtā. Bet tad – kaut kas Tevi aptur! Parādās kādas traumas, citas ikdienas darbības aizņem visu brīvo laiku, Tu izdedz vai jūties pārguris, ja treniņu procesu neveic pareizā veidā un apmērā. Un tā, zaudējot pārliecību par sevi un fizisko formu, Tu palēnām no skriešanas treniņiem attālinies, līdz tie izzūd pavisam. Kā pareizi atsākt treniņus pēc pārtraukuma un ko der atcerēties?

Kā sākt skriet pēc ieilgušas pauzes? 6 ieteikumi

1. Saredzi iespējas būt labākam un atgriezties formā

Kas notiek ķermenī pēc tam, kad cilvēks pārtrauc skriet? Ir samazinājies asins tilpums un mitohondriji (spēkstacijas mūsu šūnās).  Pastāv uzskats, ka – jo ilgāk Tu esi trenējies pirms pauzes, jo ātrāk Tu varēsi atgriezties pilnvērtīgā treniņprocesā pēc pauzes.

Tātad – tam, kurš pastāvīgi sportojis 15 gadus, bet pēc tam gadu ir iepauzējis, būs vieglāk atgriezties pie skriešanas nekā tam, kurš ir skrējis gadu, bet pēc tam gadu iepauzējis. Kāpēc tā ir?

Jo ilgāk cilvēks skrien, jo lielāks ir viņa aerobā spēka pamats. Cilvēkam, kurš skrien ilgāk, būs daudz augstāks mitohondriju līmenis enerģijas ražošanai, vairāk sarkano asins šūnu, lai piegādātu skābekli skrienošajiem muskuļiem, un vairāk vielmaiņas enzīmu nekā tādam cilvēkam, kurš sācis skriet salīdzinoši nesen. Cilvēka fiziskā sagatavotība samazinās pauzes laikā, taču tādām skrējējam, kurš skrējis ilgstošāk, tā nesamazināsies tik ļoti zemu, it kā viņš būtu tikko sācis skriet, jo iepriekš bija sasniedzis augstāku spēka līmeni.

Tāpēc – negaidi, ka viss notiks uzreiz! Ceļš uz iepriekšējo sportisko formu nebūs īss – tas prasīs laiku un, protams, arī ieguldījumu!

2. Sāc ar pastaigām

Pirms atgriezies pie skriešanas, Tev noteikti vajadzētu sākt ar pastaigām. Jāsasniedz stāvoklis, kad brīvi vari nostaigāt vismaz 45 minūtes (bez sāpēm, ja atgriezies pie skriešanas treniņiem pēc traumām). Staigāšana atjauno mīkstos audus – muskuļus, cīpslas, saites, saistaudus –, sagatavojot tos lielākai fiziskai slodzei, kas rodas skriešanas laikā.

3. Praktizē pacietību

Bieži uzstādīto mērķu vai jeb kā cita dēļ skrējēji pēc paužu ieturēšanas sevi pamudina izdarīt vairāk, nekā vajadzētu, taču tas var novest pie nevēlamām sekām, piemēram, traumām. Pat, ja esi veicis citus treniņus, lai uzturētu savu aerobo sagatavotību, atceries, ka, atkarībā no pauzes ilguma, Taviem muskuļiem, cīpslām, kauliem un saitēm var būt nepieciešamas nedēļas vai pat mēneši, lai kļūtu pietiekami spēcīgiem priekš skriešanas treniņiem paredzētās slodzes.

4. Kļūsti stiprāks pakāpeniski

Stiprini pakāpeniski ķermeni, lai atgrieztos pie optimālas slodzes un izvairītos no pārmērīgas ķermeņa pārpūlēšanas.

Sākotnēji vari veikt ātrus iešanas treniņus, vēlāk tos papildināt ar skriešanas – iešanas treniņiem, un galu galā nostiprināt visas ķermeņa grupas, lai nodotos pilnvērtīgiem skrējieniem.

Ķermeņa stiprināšanai var būt noderīgi arī spēka treniņi. Spēka treniņš var palīdzēt skrējējam izturēt lielāku skriešanas apjomu, taču ir viens būtisks noteikums – tam jātiek veiktam pareizi, kā arī jābūt sabalansētiem skriešanas treniņiem un spēka treniņiem, lai neveidotu pārpūli.

5. Uzraugi treniņu procesu

Svarīgi ir arī sekot savam fizisko aktivitāšu līmenim un fiksēt izmaiņas, izmantojot lietotnes, sporta pulksteņus u.c. palīglīdzekļus. Tas palīdzēs būt disciplinētam un sekot līdzi izmaiņām, piemēram, sirdsdarbībā, kā arī skriešanas treniņos patērētā laika un garuma mēru salīdzināšanā.

6. Izstrādā treniņplānu

Noteikti nepieciešams nospraust konkrētus mērķus un izveidot plānu, kas palīdzēs efektīvi sasniegt mērķi. Atceries – mērķi jānosaka sasniedzami, lai nezaudētu motivāciju pusceļā un nepadotos nevis tāpēc, ka kaut kas neizdodas, bet gan tā iemesla dēļ, ka vienkārši ir nosprausts pārāk augsts mērķis, kuru sasniegt vēlamajā laikā nav iespējams.

Esi ceļā uz saviem iemīļotajiem skriešanas treniņiem, bet pauze ieilgusi un nezini, vai to spēj? Mēs varam droši teikt – Tu noteikti to spēj, ir tikai jāsāk darīt! Nebaidies, ja sākotnēji kaut kas nesanāks, jo vienmēr, atsākot treniņu procesu, būs daudz darāmā, kas ne vienmēr īstenosies tāpat kā iepriekš, taču ar laiku, izmantojot pareizo pieeju, viss ir sasniedzams!

Ja vēlies no fāzes “kā sākt skriet pēc pauzes” nokļūt citā līmenī “es beidzot atkal skrienu” – met pie malas visu satraukumu, jautājumus un bailes – sazinies ar Skriešanas Akadēmijas komandu un sāc ceļu uz aktīvāku dzīvi jau tūlīt!